fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

25 lat Konstytucji RP

W Sejmie w Sali Kolumnowej odbyła się uroczystość z okazji 25-lecia uchwalenia konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 roku organizowana przez wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego i klub Koalicji Polskiej-PSL.

W ramach uroczystości odbyła się debata liderów partii opozycyjnych: współprzewodniczących Nowej Lewicy Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia, prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, szefa PO Donalda Tuska oraz lidera Polski 2050 Szymona Hołowni.

- Cztery rzeczy wydarzyły się w naszym kraju w ostatnich latach, przy których konstytucja się sprawdziła. To jest katastrofa smoleńska, to jest Białoruś, to jest Ukraina i to jest COVID. Chcę państwu powiedzieć, że ta konstytucja, napisana 25 lat temu, we wszystkich tych sprawach absolutnie zdała egzamin. Natomiast wydarza się piąta sprawa, czyli łamanie praworządności, łamanie prawa i łamanie tej konstytucji. W związku z tym tej konstytucji trzeba bronić, a nie myśleć o tym w tej chwili, jak ją zmienić. Przestrzegam przed rozpoczynaniem dyskusji nad tym, żeby zmieniać konstytucję tu i teraz. Przestrzegam przed tym dlatego, że będziemy głosowali za jednym, a jak policzą głosy, okaże się, że przegłosowaliśmy co innego. Nie mam zaufania do tych ludzi, którzy nie szanują konstytucji. Jestem ortodoksyjnym zwolennikiem przestrzegania tej Konstytucji i wskazywania palcem tych, którzy ją łamią. Wszystkim tym, którzy jej nie przestrzegają chce powiedzieć jedno: przyjdzie kres i przyjdzie kara – mówił Włodzimierz Czarzasty.

- Porażką także tej konstytucji i tych, którzy mieli o nią dbać, jest to, że przez te wszystkie lata nie zrobiliśmy tego, na co umówiliśmy się w tej konstytucji, a obiecywaliśmy to obywatelom - nie rozdzieliliśmy państwa od Kościoła - mówił Biedroń. - Porażką tej konstytucji jest również to, że nie doprowadziliśmy do tego, żeby nikt nie był dyskryminowany w naszym kraju. Konstytucja to nie tylko praworządność i wolne sądy. To także równość kobiet i mężczyzn, bezpieczeństwo ekologiczne, prawo do mieszkania czy opieki zdrowotnej. Konstytucji trzeba bronić w całości, bo inaczej ludzie nie będą jej szanować – mówił Robert Biedroń.

Konstytucja 1997 r. 

Okrągły Stół - Wybory 4 Czerwca - Konstytucja 1997 r. – tak krzepła nasza demokracja.

Lewica potrafiła dokonywać sztuki, która prawicy nigdy się nie udała - zmobilizować społeczeństwo do poparcia pozytywnych idei. Idei, które obroniły się w procedurze demokracji bezpośredniej – referendum. Pierwsza z nich, Konstytucja RP w referendum 25 maja 1997 roku zgromadziła poparcie 52,71% uczestników głosowania.

Konstytucja 1997 r. nakreśliła postępowy kształt Polski. Preambuła, która jest symbolem łączenia Polek i Polaków o różnym światopoglądzie, jest kolejnym przykładem dążenia do budowy wspólnoty narodowej, a nie dzielenia rodaków.

Ustawa zasadnicza była efektem politycznego kompromisu SLD, PSL, Unii Wolności i Unii Pracy. Konstytucja gwarantuje bezpłatność usług publicznych w zakresie edukacji i ochrony zdrowia, a także obowiązywanie w Polsce najbardziej demokratycznego pięcioprzymiotnikowego prawa wyborczego. W myśl art. 2 „Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej”.

Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego w latach 1993-1997 przewodzili ówcześni parlamentarzyści lewicy: Aleksander Kwaśniewski, Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Mazurkiewicz.

Obecnie obowiązująca Konstytucja RP sprawdziła się również w dramatycznych okolicznościach. Kiedy 10 kwietnia 2010 r. dotarła do nas druzgocząca wiadomość o katastrofie smoleńskiej i śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ustawa zasadnicza pozwoliła na płynne, ale i tymczasowe przekazanie najwyższego urzędu w Polsce ówczesnemu marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu, w celu przeprowadzenia przyspieszonych wyborów prezydenckich.

Dyskusja nad ustawą zasadniczą powinna trwać, ale podstawą do debaty o jej zmianie nie może być świadome łamanie jej zapisów przez obecny obóz rządzący spod znaku PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymała mandat do rządzenia, a nie do zmiany Konstytucji i jest zobowiązana przestrzegać jej obowiązujących przepisów, a nie naginania ich pod własne polityczne i ideologiczne potrzeby.

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem